Fundusze hedgingowe "grają" na wzrost cen śruty sojowej i soi

W raportowany przez CFTC tygodniu (22-28 listopada) kapitał spekulacyjny nadal realizował zyski z rekordowo dużej pozycji krótkiej netto w kukurydzy, odnotowanej dwa tygodnie wcześniej. W skali tygodnia inwestorzy ci kupili netto blisko 18,3 tys. kontraktów futures. Mimo to jednak notowania kukurydzy spadły w Chicago w analizowanym tygodniu o 2,6%, ponieważ po stronie sprzedających uaktywnili się farmerzy (sprzedali netto 19 tys. kontraktów).  W przypadku pszenicy SRW fundusze hedgingowe zwiększyły zaangażowanie w grę na spadki cen o kolejne 7,4 tys. kontraktów do ok.126,5 tys. kontraktów. Ceny pszenicy spadły w Chicago w analizowanym tygodniu o 3,3%.

Odnotowany poziom zaangażowania w „grę” na spadki cen pszenicy nie wyklucza dalszej sprzedaży, ponieważ do rekordowej pozycji krótkiej na poziomie 171.269 kontraktów (z kwietnia tego roku) jest jeszcze daleko.

Fundusze hedgingowe zajmują pozycję długą netto (gra na wzrosty) w kompleksie sojowym w Chicago. W analizowanym tygodniu inwestorzy ci zwiększyli nawet swoje „zakłady” na wzrost notowań soi (+9,7 tys. kontraktów) i śruty sojowej (+22,4 tys. kontraktów), gdy susza związana ze zjawiskiem La-Nina zaczęła zagrażać uprawom soi w Argentynie (największy eksporter śruty sojowej na świecie). Jednocześnie kapitał spekulacyjny masowo wychodził z długich pozycji w oleju sojowym, po decyzji  o podniesieniu ceł importowych przez Indie (największy importer oleju palmowego).

W analizowanym tygodniu (22-28 listopada) soja podrożała o 0,4%, śruta sojowa o 1,6%, a olej sojowy stracił w tym czasie 0,5%.

Pozycja netto inwestorów spekulacyjnych na zamknięciu z 28 listopada  2017 (zmiana tygodniowa):

Pozycja krótka netto (futures bez opcji):

  • Chicago kukurydza: -194.020 (+18.259);
  • Chicago pszenica (SRW): -126.466 (-7.420);

Pozycja długa netto (futures bez opcji):

  • Chicago śruta sojowa: +39.035 (+22.428);
  • Chicago soja: +30.045 (+9.731);
  • Chicago olej sojowy: +27.283 (-21.488).



(+) pozycja długa netto – przewaga kupionych kontraktów (zarabia na wzrostach notowań);
(-) pozycja krótka netto – przewaga sprzedanych kontraktów (zarabia na spadkach notowań);

Zmiana tygodniowa:

(+) zakup netto kontraktów w ostatnim tygodniu;
(-) sprzedaż netto kontraktów w ostatnim tygodniu.

Andrzej Bąk – www.ewgt.com.pl
https://www.facebook.com/eWGTsa
Źródło: CFTC