Ceny zbóż w kraju według Min. Rol. (7-13.05.2018):

W analizowanym tygodniu lekką przewagę zdobyły zboża taniejące (średnio w kraju). Na jedenaście raportowanych przez Min. Rol. zbóż sześć potaniało, a cena pięciu wzrosła. Tygodniowe zmiany ceny średniej były najczęściej kilkuzłotowe.

Wśród zbóż drożejących jedynie żyto paszowe podrożało o kilkanaście złotych za tonę (+14 zł do 591 zł/t), osiągając przy tym poziom najwyższy od lipca ubiegłego roku. Systematyczny wzrost ceny średniej utrzymała kukurydza, która wyceniona została na 672 zł/t, czyli o 5 zł więcej niż tydzień wcześniej i najwyżej od września 2017 roku.

Ziarno paszowe pszenicy podrożało, o średnio 5 zł/t, do 684 zł/t i wycenione zostało najwyżej od początku stycznia. Ceny średnie tego zboża w makroregionach wahały się od 665 zł/t  na południu, do 686 zł/t na północnym-zachodzie kraju.

W śród zbóż z niższą ceną średnią znacząco potaniał tylko jęczmień konsumpcyjny i browarniany. W obu przypadkach cena średnia krajowa obniżyła się w ciągu tygodnia o 22 zł/t, do odpowiednio 656 zł/t – jęczmień konsumpcyjny i 729 zł/t - ziarno browarniane.

Tylko minimalny spadek ceny średniej odnotowała pszenica konsumpcyjna. Tonę tego zboża wyceniono w skupie na średnio 686 zł/t, czyli złotówkę mniej niż tydzień wcześniej. Najwięcej, bo 699 zł/t (średnio), za ziarno przeznaczone na konsumpcję płacono w makroregionie centralno-wschodnim. Najniższą cenę średnią (671 zł/t) miała pszenica konsumpcyjna skupowana na południu.


Andrzej Bąk – WGT S.A.
Źródło: Min. Rol.

 

 

Pełne dane Min. Rol.:

Średnie ceny (bez VAT) w wybranych przedsiębiorstwach prowadzących ZAKUPY ZBÓŻ:
(Daty podane w tabeli oznaczają ostatni dzień analizowanego tygodnia)

 

 

 

 

 

 

CENY ŚREDNIE W MAKROREGIONACH:

 

 

 

 

Porównanie aktualnych cen wybranych towarów w przedsiębiorstwach z cenami w analogicznym okresie roku 2017 i 2016:

 

 

 

Źródło: Min. Rol.