Kapitał spekulacyjny zmniejsza swoje „zakłady” zarówno na spadek cen zbóż (kupuje netto kontrakty), jak i na wzrost cen soi (sprzedaje netto kontrakty)

Piątkowy raport CFTC (US COMMODITY FUTURES TRADING COMMISSION) pokazał, że fundusze hedgingowe kontynuowały sprzedaż kontraktów na kompleks sojowy na giełdzie w Chicago, ale kupowały kontrakty na zboża, w tygodniu kończącym się 3 stycznia.

W analizowanym tygodniu inwestorzy finansowi zmniejszali (netto) swoje zaangażowanie w grę na spadki cen pszenicy i kukurydzy. W przypadku pszenicy (SRW), kapitał spekulacyjny głównie zajmował nowe długie pozycje i tylko w niewielkim stopniu zredukował swoje krótkie pozycje. W przypadku kukurydzy, ok. 1/5 kupionych netto kontraktów, to zamykanie krótkich pozycji, a 4/5 to nowe długie pozycje (gra na wzrosty). Czyli dane pokazują, że przybywali nowi inwestorzy, chcący grać na wzrosty cen wspomnianych zbóż.
W tym samym czasie kapitał spekulacyjny nadal redukował długie pozycje w soi i śrucie sojowej i dodatkowo zajmował nowe krótkie pozycje, co w obu przypadkach oznacza sprzedaż kontraktów. Nadal jednak pozycja długa netto w soi jest znaczna i wynosi ok. 94 tys. kontraktów.

W kolejnych dniach, ubiegłego tygodnia, pokazana powyżej tendencja była kontynuowana, z wyjątkiem piątku, kiedy to fundusze hedgingowe sprzedawały (netto) kontrakty także na zboża.


Pozycja (netto) inwestorów spekulacyjnych na zamknięciu z 3 stycznia 2017 (zmiana tygodniowa pozycji):


Pozycja krótka netto:

  • Chicago-pszenica (SRW): -103.593 (+5.334) – mimo to notowania najbliższej serii futures spadły w analizowanym tygodniu o 0,73%;
  • Chicago-kukurydza: -96.369 (+17.278)  – notowania futures wzrosły o tylko 0,17%;

Pozycja długa netto:

  • Chicago-soja: +94.247 (-12.829) – notowania futures spadły o 2,76%;
  • Chicago-śruta sojowa: +18.857 (-679) – notowania futures spadły o 2,99%;


(+) pozycja długa netto – przewaga kupionych kontraktów (zarabia na wzrostach notowań);
(-) pozycja krótka netto – przewaga sprzedanych kontraktów (zarabia na spadkach notowań);
Zmiana tygodniowa:
(+) zakup netto kontraktów w ostatnim tygodniu;
(-) sprzedaż netto kontraktów w ostatnim tygodniu.

Andrzej Bąk – www.ewgt.com.pl
https://www.facebook.com/eWGTsa
Źródło: CFTC