Kolejny już tydzień kapitał spekulacyjny masowo sprzedawał kontrakty na zboża, soję i olej sojowy w Chicago

CFTC (US COMMODITY FUTURES TRADING COMMISSION) w swoim piątkowym raporcie pokazała, że w ostatnim tygodniu (14 - 21.03.2017) fundusze hedgingowe sprzedały netto blisko 150 tys. kontraktów (tydzień wcześniej ok. 200 tys. kontraktów) na zboża i kompleks sojowy, w tym prawie 60 tys. kontraktów na kukurydzę, 33 tys. na soję, 25 tys. na olej sojowy i 20 tys. na pszenicę.

Masowe odejście od „zakładów” na wzrosty cen kukurydzy i kompleksu sojowego nastąpiło po publikacji marcowej prognozy Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, która mocno podniosła prognozy zbiorów kukurydzy i soi w Ameryce Południowej (rekord) oraz pszenicy w Australii (rekord) i Argentynie. Do wyprzedaży na rynku surowców rolnych zachęciła także skokowa przecena na rynku ropy.

Warto zauważyć, że skala gry na spadki cen pszenicy SRW zbliża się powoli do rekordowego poziomu (ok. 150 tys. kontraktów), co już w miniony piątek zachęciło do realizacji zysków i spowodowało blisko 1% odbicie w górę. W przypadku kukurydzy w ciągu 2 tygodni spekulanci odwrócili swoją długą pozycję (zarabia na wzrostach) na krótką (zarabia na spadkach). 

Kapitał spekulacyjny mocno zredukował także swoje długie pozycje w soi, a w przypadku oleju sojowego odwrócił pozycję z długiej na krótką. Wcześniej spekulanci agresywnie kupowali kontrakty na olej sojowy (także na kukurydzę i soję) pod wpływem plotek, że Donald Trum podniesie wymogi stosowania biopaliw.

Pozycja (netto) inwestorów spekulacyjnych na zamknięciu z 21.03.2017 (zmiana tygodniowa pozycji):

Pozycja krótka netto:

  • Chicago-pszenica (SRW): -121.005 (-20.376);
  • Chicago-kukurydza: -81.691 (-58.089);
  • Chicago-olej sojowy: -25.165 (-25.949);

Pozycja długa netto:

  • Chicago-soja: +68.669 (-32.686);
  • Chicago-śruta sojowa: +59.334 (-610).


(+) pozycja długa netto – przewaga kupionych kontraktów (zarabia na wzrostach notowań);
(-) pozycja krótka netto – przewaga sprzedanych kontraktów (zarabia na spadkach notowań);

Zmiana tygodniowa:

(+) zakup netto kontraktów w ostatnim tygodniu;
(-) sprzedaż netto kontraktów w ostatnim tygodniu.

Andrzej Bąk – www.ewgt.com.pl
https://www.facebook.com/eWGTsa
Źródło: CFTC