Ceny zbóż według Min. Rol.

W pierwszym poświątecznym tygodniu (08–14.05.2017) liczba zbóż z rosnącą i spadającą ceną średnią krajową zrównała się. W skupie tradycyjnie już dominowała pszenica. W skali tygodnia, z 68% do 45%, spadł udział ziarna konsumpcyjnego, a wzrósł ponad dwukrotnie, do 29%, udział pszenicy paszowej w strukturze zakupów. Analogiczna tendencja dotyczyła także ceny średniej krajowej. Więcej (+12 zł/t) płacono, średnio w kraju, za pszenicę paszową, a mniej (-8zł/t) za ziarno skupowane na cele konsumpcyjne.

Po tygodniu przerwy cena średnia krajowa pszenicy paszowej (710 zł/t) przewyższyła cenę ziarna konsumpcyjnego (703 zł/t). Wzrost cen pszenicy paszowej widoczny był w całym kraju i sięgał regionalnie (ceny średnie) od 2 zł/t (do 691 zł/t) - w makroregionie południowym, do 20 zł/t - w makroregionie centralno-wschodnim, gdzie tonę pszenicy wyceniono na 721 zł/t.  Pszenica konsumpcyjna potaniała, o kilka zł/t, w dwóch z trzech makroregionów, do odpowiednio 707 zł/t – w makroregionie północno-zachodnim i 716 zł/t – w makroregionie centralno-wschodnim. Jednocześnie wzrosła o 7 zł/t, do 686 zł/t, cena średnia tego ziarna w makroregionie południowym.
Do zbóż częściej obecnych w punktach skupu należały (obok pszenicy): jęczmień paszowy, kukurydza i pszenżyto. Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego obniżyła się do 626 zł/t z 641 zł/t – tydzień wcześniej. Dwa pozostałe zboża odnotowały 20 złotowy wzrost ceny w skali kraju, do 659 zł/t – kukurydza i do 686 zł/t – pszenżyto.
Skup pozostałych zbóż był w analizowanym tygodniu niewielki o czym świadczą niemożność wyznaczenia cen średnich we wszystkich makroregionach.

Andrzej Bąk – WGT S.A.

 

 

Szczegółowe dane Min. Rol.:

 

Średnie ceny (bez VAT) w przedsiębiorstwach prowadzących ZAKUPY ZBÓŻ:
(Daty podane w tabeli oznaczają ostatni dzień analizowanego tygodnia)

 

 

 

CENY ZBÓŻ W MAKROREGIONACH:

 

 

Porównanie aktualnych cen wybranych towarów w przedsiębiorstwach z cenami w analogicznym okresie roku 2015 i 2016:

 

Źródło: Min. Rol.