Światowe ceny olejów roślinnych wzrosły średnio o 7,5% w listopadzie

Z raportu FAO wynika, że międzynarodowe ceny olejów roślinnych rosły w listopadzie szósty miesiąc z rzędu. Pokazuje to wskaźnik cen olejów roślinnych FAO, który wyniósł średnio 164,1 punktu w listopadzie, co stanowi wzrost o 11,4 punku (7,5 procent) w porównaniu z październikiem i jest najwyższym wynikiem od lipca 2022 roku.

 

W listopadzie drożały wszystkie główne oleje roślinne

Wzrost wskaźnika był spowodowany wyższymi notowaniami olejów palmowego, sojowego, słonecznikowego i rzepakowego.

Olej palmowy drożał szósty miesiąc z rzędu

Międzynarodowe ceny oleju palmowego wzrosły szósty miesiąc z rzędu, utrzymując premię w stosunku do alternatywnych olejów z powodu utrzymujących się obaw o niższą niż oczekiwano globalną produkcję w związku z nadmiernymi opadami deszczu w Azji Południowo-Wschodniej.

Mniejsze zbiory windują ceny oleju słonecznikowego i rzepakowego

Globalne ceny oleju słonecznikowego i rzepakowego nadal rosły, głównie dzięki perspektywom ograniczonych dostaw z powodu niższej oczekiwanej produkcji w sezonie 2024/25.

Światowe ceny oleju sojowego wzrosły z powodu silnego globalnego popytu z uwagi na ograniczone dostawy alternatywnych olejów roślinnych.

 

Cena oleju rzepakowego w Polsce jest niższa niż przed rokiem


Dane MRiRW pokazują, że krajowe ceny oleju rzepakowego rafinowanego zaczęły lekko rosnąć w listopadzie po długim okresie stabilizacji. Krajowe ceny oleju rafinowanego wzrosły w ostatnim tygodniu listopada do 4.819 zł/t, ale są one o 4% niższe niż rok wcześniej (5.027 zł/t).

 

Cena oleju rzepakowego (rafinowany) w Polsce od 2018 roku:

Andrzej Bąk

Źródło: FAO, MRiRW