Jak handlować na e-WGT

    Internetowa Giełda Rolna e-WGT to SYSTEM PRZETARGOWY oraz TRANSAKCYJNA TABELA OFERT. Producenci rolni lub przedsiębiorcy chcący kupić albo sprzedać towar na Platformie e-WGT mogą to zrobić samodzielnie po spełnieniu kilku wymogów opisanych poniżej. Natychmiast można złożyć zlecenie sprzedaży lub kupna towaru na Internetowej Giełdzie Towarowej e-WGT za pośrednictwem Publicznych Członków e-WGT. Ich lista dostępna jest  w zakładce „Członkowie” -> „Członkowie Publiczni” .
W celu uzyskania możliwości samodzielnego handlowania na Internetowej Giełdzie Towarowej e-WGT należy:
  • Dokonać bezpłatnej rejestracji za pośrednictwem internetu w Tabeli Ofert uzyskując dostęp do zamieszczania w niej ogłoszeń kupna/sprzedaży towarów oraz do wszystkich informacji dotyczących ofert i ogłoszeń.
  • Dokonać pełnej bezpłatnej rejestracji w Tabeli Ofert poprzez wypełnienie stosownego wniosku i przysłanie go do siedziby e-WGT. Taki użytkownik ma możliwość zawierania transakcji bezpiecznych (rozliczanych przez konto giełdy) w Tabeli Ofert.
Lub
  • Nawiązać kontakt z WGT, tel. (22) 626 95 85, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Można zgłosić się bezpośrednio do siedziby Giełdy w Warszawie, ul. Chmielna 85/87.
  • Odbyć przeszkolenie z obsługi platformy przetargowej i uzyskać licencję maklerską uprawniającą do zawierania transakcji na Internetowej Giełdzie Towarowej e-WGT w charakterze Członka Zwyczajnego lub Publicznego e-WGT. Każdy Członek e-WGT ma pełny dostęp do handlu w systemie przetargowym oraz w Tabeli Ofert.
Nowość na Internetowej Giełdzie Rolnej e-WGT: zawieranie transakcji w Tabeli Ofert!
    Na prośbę użytkowników, Tabela Ofert e-WGT została wzbogacona o mechanizm transakcyjny, który umożliwia Państwu prowadzenie negocjacji i zawieranie bezpiecznych transakcji rozliczanych przez e-WGT. Zawieranie transakcji w ramach Tabeli Ofert dostępne jest dla wszystkich Członków e-WGT oraz tych użytkowników, którzy dokonają pełnego procesu rejestracji wraz z weryfikacją danych.
    Użytkownik każdorazowo będzie decydował czy informacja handlowa, którą zamieszcza w Tabeli Ofert będzie zwykłym ogłoszeniem (na dotychczasowych zasadach) czy też ofertą handlową mogącą być przedmiotem bezpiecznej transakcji rozlicznej za pośrednictwem Platformy e-WGT.
    Ofertami transakcyjnymi kupna lub sprzedaży mogą być wyłącznie oferty, które w standardzie przewidują wniesienie przedpłaty na konto WGT S.A. przez stronę kupującą dany towar. Wydanie towaru nastąpi po wpłynięciu środków na konto WGT S. A. Po udokumentowaniu dostawy towaru WGT przekazuje należne środki sprzedającemu. Standardowa prowizja giełdowa pobierana od jednej strony transakcji w wysokości 0,3% netto. Klient zapłaci 3 zł prowizji od transakcji o wartości 1000 zł. Więcej szczegółów w pliku: Podręcznik Użytkownika Tabeli Ofert.
System przetargowy
    System przetargowy dostępny jest jedynie dla Członków e-WGT.
    System przetargowy zorganizowany jest na platformie internetowej i umożliwia Członkom e-WGT zdalne wystawianie ofert sprzedaży lub zakupu towarów na przetargach internetowych oraz udział w licytacji ceny towarów wystawionych przez innych Członków e-WGT.
    Bezpieczeństwo transakcji opiera się na wadiach wpłacanych przez strony transakcji na konto e-WGT. Spółka rozlicza także zawarte na platformie transakcje oraz nadzoruje proces dostawy towaru.
Procedura zawierania transakcji na platformie handlu internetowego (IGT)
  • Każdy z uczestników obrotu /makler e-WGT/ otrzymuje indywidualny certyfikat do handlu, który weryfikuje osobę zawierającą transakcję.
  • W przetargu podczas licytacji udział biorą tylko ci klienci, którzy dokonali wpłaty wadium na poczet kupowanych towarów i zostali dopuszczeni przez Komisję Obrotu.
  • System elektronicznego handlu w sposób automatyczny weryfikuje ilość dostępnego wadium na rachunku kupującego maklera, stan którego zmniejsza się wraz z nabywaniem kolejnych partii towaru. Tym samym nie ma możliwości dokonania zakupu większej ilości towaru niż to wynika z pozostającego na rachunku maklera wadium.
  • Licytować można minimalnie o wielkość postąpienia lub o jego wielokrotność. System elektronicznego handlu przyjmuje najkorzystniejszą ofertę. Licytacja ceny towaru na konkretnym przetargu kończy się z chwilą braku przebicia ceny przez 1 minutę. Po pół minutowej przerwie rozpoczyna się kolejny przetarg.
  • Już w trakcie trwania sesji system IGT generuje na bieżąco wyniki sesji, które informują o sprzedanej ilości i cenie towaru. Dane te są dostępne na stronie internetowej e-WGT.
Więcej szczegółów w pliku: System Przetargowy - Podręcznik Maklera.