Kurs dolar/złoty zamknął czwartkową sesję (02.01.2025) na rynku walutowym na poziomie 4,1622 przekraczając minimalnie roczny szczyt zaliczony 22-go listopada 2024 roku. W ciągu tygodnia kurs dolara względem złotego wzrósł o blisko 2% (ok. 7 groszy).
Jednocześnie polska waluta pozostaje silna wobec euro, zamykając sesje poniżej 4,28 zł za euro od początku grudnia. Złoty pozostaje stosunkowo silny z racji wysokich stóp procentowych w naszym kraju, które pozostaną z nami na dłużej. Stopy procentowe są głównym narzędziem służącym do trzymania w ryzach inflacji, która nie odpuszcza.
Osłabienie złotego do dolara powinno cieszyć krajowych eksporterów poza UE, ale konsumenci zapłacą więcej za wiele importowanych surowców/towarów (np. kierowcy). Producenci zbóż powinni odczuć wzrost cen, ponieważ wysoki kurs dolara bezpośrednio przekłada się na ceny oferowane w portach.
Notowania USD/PLN i EUR/PLN (niebieska linia):
Dolar zyskuje na świecie w oczekiwaniu na zaprzysiężenie Donalda na prezydenta Stanów Zjednoczonych, które przypada na 20.01.2024. W umocnieniu amerykańskiej waluty (osłabieniu euro) sprzyjają przewidywania, że FED będzie wolniej niż wcześniej oczekiwano obniżał stopy procentowe, ale też chaos polityczny i gospodarczy w Niemczech.
Andrzej Bąk
Źródło cen: barchart.com