Prognoza globalnej produkcji kukurydzy w 2024 r. została obniżona przez analityków FAO, ponieważ upały ograniczyły plony w częściach Unii Europejskiej, Meksyku i na Ukrainie. Jednocześnie prognoza globalnej produkcji soi została obniżona ze względu na niesprzyjającą pogodę w Stanach Zjednoczonych.
Pszenica - świat:
Produkcja pszenicy w 2024 r. ma obecnie przekroczyć poziom z ubiegłego roku o 0,4 proc. po rewizjach w górę prognoz dla Argentyny, Chin i, przede wszystkim, USA.
Wykorzystanie pszenicy w sezonie 2024/25 spadło, głównie z powodu oficjalnych rewizji danych historycznych w Chinach, i obecnie wynosi o 0,6 procent mniej niż w sezonie 2023/24.
Handel w sezonie 2024/25 (lipiec/czerwiec) nadal będzie niższy niż w sezonie 2023/24, pomimo korekty w górę odzwierciedlającej silniejszy oczekiwany popyt z UE i większe dostawy z Kazachstanu i USA.
Zapasy (kończące się w 2024/25 r.) wzrosły ze względu na większe zapasy w Chinach wynikające z historycznych rewizji, a także w USA ze względu na oczekiwane większe zbiory.
Kukurydza - świat:
Prognoza produkcji kukurydzy w 2024 r. została obniżona, głównie ze względu na rewizje w dół w UE, a także w Meksyku i na Ukrainie; obecnie jest o 1,2 proc. niższa niż w 2023 r.
Wykorzystanie w sezonie 2024/25 pozostanie niemal niezmienione w porównaniu z prognozą z lipca i powinno wzrosnąć o 0,7 procent (r/r), głównie dzięki zwiększonemu wykorzystaniu paszy.
Handel w sezonie 2024/25 (lipiec/czerwiec) wzrósł, głównie za sprawą większego eksportu ze Stanów Zjednoczonych i większych zakupów ze strony Meksyku i Wietnamu, ale nadal spodziewany jest spadek o 4,7 proc. w porównaniu z sezonem 2023/24.
Zapasy końcowe skorygowano w dół ze względu na niższe zapasy w UE i na Ukrainie z powodu perspektyw słabszych zbiorów, ale nadal będą one o 1,5 proc. wyższe od poziomów otwarcia.
Ryż - świat
Produkcja ryżu została zwiększona, głównie ze względu na dostosowanie historycznych szacunków produkcji dla Bangladeszu i bardziej optymistyczne oczekiwania dla Wietnamu. W połączeniu z różnymi innymi mniejszymi zmianami, ta korekta w górę z nawiązką zrekompensowała niewielkie korekty w dół, głównie dla Chin i Indonezji.
Wykorzystanie w sezonie 2024/25 wzrosło na skutek lepszych oczekiwań podaży w Azji i po dostosowaniu globalnych danych dotyczących populacji.
Handel w 2024/25 r. nieco się poprawił, ale nadal będzie niższy niż w 2023 r., głównie ze względu na zmniejszenie importu do krajów afrykańskich.
Zapasy na koniec 2024/2025 zmieniły się jedynie nieznacznie od lipca, ponieważ obniżki ratingów, głównie dla Chin i Japonii, zostały w dużej mierze zrównoważone przez podwyższenia ratingów dla Bangladeszu, Indonezji i Filipin.
Soja - świat
Produkcja soi w sezonie 2024/25 wzrosła, głównie w wyniku wyższych prognoz w Federacji Rosyjskiej i USA, co z nawiązką zrekompensowało korektę w dół dla Paragwaju.
Wykorzystanie w sezonie 2024/25 praktycznie nie ulegnie zmianie, co potwierdza oczekiwania dotyczące dalszego wzrostu globalnego popytu na energię elektryczną.
Dane dotyczące handlu w sezonie 2024/25 (październik/wrzesień) zostały nieznacznie zrewidowane w górę, co zostało wsparte perspektywą większych zakupów importowych przez Argentynę i Chiny, podczas gdy prognozy dotyczące dostaw zostały podniesione, głównie w przypadku USA.
Wielkość zapasów (na koniec 2024/25 r.) wzrosła znacząco, co odzwierciedlało głównie oczekiwania na dalsze akumulacje w Chinach i USA, co potencjalnie mogłoby skutkować ustanowieniem nowego rekordu na poziomie globalnym.
Źródło: FAO