Wyceny zbóż i soi spadły w Chicago w oczekiwaniu na potrzebne deszcze, które mają spaść do końca tygodnia w środkowej Argentynie, która do tej pory była nękana przez falę upałów. Na giełdzie w Paryżu kontynuowane były w czwartek spadki notowań obu zbóż i rzepaku. Wprawdzie euro już od ponad trzech miesięcy traci na wartości w stosunku do dolara, to jednak unijny, a zwłaszcza francuski eksport zbóż poza UE jest nadal słaby i wywiera presję na ceny kontraktów na Euronext Matif,.
Kurs najważniejszej pary walutowej świata pozostaje obecnie w okolicy 1,03 dolara za euro, czyli na poziomie zbliżonym do ponad dwuletnich minimów. Drogi dolar to teoretycznie większa konkurencyjność eksportu z UE do krajów trzecich (np. pszenicy) i jednocześnie droższy import (kukurydza, rzepak, oleje roślinne), który konkuruje z krajowymi dostawami. Na razie jednak oczekiwanego ożywienia eksportu z UE, a zwłaszcza z Francji nie widać.
FranceAgriMer w swoim comiesięcznym raporcie szacuje zapasy krajowej pszenicy na 2,89 mln ton, co jest nadal poziomem wyższym od średniej z ostatnich 5 sezonów. W przypadku jęczmienia zapasy wzrosną w porównaniu z prognozami z poprzedniego miesiąca i przekroczą ostatnie sezony, przekraczając 1,6 mln ton, głównie ze względu na spadek oczekiwanego eksportu do krajów spoza UE. FranceAgriMer dokonał również korekty w górę zapasów kukurydzy na koniec sezonu o 100 000 ton do 2,8 mln ton, w szczególności poprzez obniżenie wykorzystania paszowego.
Unijna kukurydza ponownie straciła mniej niż pszenica, ponieważ kontrakt ten cały czas korzysta ze wsparcia, jakie pojawiło się po cięciu szacunków zbiorów i zapasów kukurydzy w USA, a w konsekwencji też w skali globalnej (prognoza USDA z 10.01.2025). Warto przypomnieć, że jeszcze we wtorek amerykańska kukurydza (seria najbliższa) zaliczyła nowe ponad roczne maksima. Amerykański kontrakt na kukurydzę i soję mocno drożał po nieoczekiwanym cięciu zbiorów i zapasów w styczniowej prognozie USDA i w obliczu niepewności pogodowej w Argentynie.
Rzepak z dostawą w lutym stracił mocno na wartości (-11 euro) naśladując zachowanie canoli i kompleksu sojowego.
Przed nami zaprzysiężenie Donalda Trumpa (20.01.2025) na prezydenta Stanów Zjednoczonych, a jego pierwsze decyzje mogą wstrząsnąć światowymi rynkami rolnymi.
Zamknięcie czwartkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 16.01.2024
Zamknięcie środowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 15.01.2024
Zamknięcie wtorkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 14.01.2024
Zamknięcie poniedziałkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 13.01.2024
Zamknięcie piątkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 10.01.2024
Andrzej Bąk
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż