I prognoza KE dla unijnego rynku zbóż w sezonie 2026/27

Pierwsze prognozy Komisji Europejskiej na nadchodzący sezon 2026/27 rysują dwutorowy scenariusz dla unijnego rynku. Choć oczekuje się spadku całkowitej produkcji i zapasów pszenicy, segment zbóż paszowych może stanąć w obliczu narastającej nadpodaży. Dla uczestników rynku kluczową informacją jest fakt, że zapasy zbóż ogółem spadną jedynie symbolicznie – o 0,99 mln ton, co stanowi korektę o zaledwie nieco ponad 2%.

Produkcja 2026: Pszenica w dół, jęczmień powyżej średniej

Zgodnie z I prognozą, całkowita produkcja zbóż w UE ma wynieść 278,07 mln ton. W porównaniu do szacunków na 2025 rok (287,3 mln ton) oznacza to spadek, jednak struktura zbiorów wskazuje na utrzymującą się presję w segmencie paszowym:

  • Pszenica miękka: Oczekuje się zbiorów na poziomie 125,85 mln ton (spadek o 0,6% względem średniej 5-letniej).

  • Jęczmień: Mamy szansę na zbiory rzędu 54,74 mln ton, co jest wynikiem o 8,4% wyższym od średniej wieloletniej.

  • Kukurydza: Produkcja prognozowana jest na poziomie 61,19 mln ton (+2,8% powyżej średniej).

Bilans zapasów: Pęknięcie między konsumpcją a paszą

Analiza zapasów końcowych na sezon 2026/27 pokazuje wyraźne rozbieżności, które będą determinować ceny zbóż w nadchodzących miesiącach:

  1. Redukcja w pszenicy: Oczekuje się, że zapasy pszenicy (miękkiej i durum łącznie) spadną o 3,97 mln ton (do poziomu ok. 11,35 mln ton), co jest efektem prognozowanego silnego eksportu.

  2. Przyrost w paszach: W tym samym czasie zapasy zbóż paszowych (m.in. kukurydza, jęczmień, owies) wzrosną o blisko 2,98 mln ton. Największy przyrost dotyczyć ma jęczmienia (o ponad 2 mln ton r/r) oraz owsa (o blisko 1,1 mln ton r/r).

Andrzej Bąk

Źródło: KE