Kontrakty na zboża ponownie w dół, ale kompleks oleistych i ropa w górę na zamknięciu czwartkowych notowań

Na giełdzie w Chicago kontrakty na zboża taniały w czwartek pod presją mocniejszego dolara i dobrych perspektyw dla nowych upraw. Zakres przeceny ograniczony był przez dobre dane o zamówieniach eksportowych. Jednocześnie drożejąca ropa, ale też spadek zapasów canoli w Kanadzie pociągnęły w górę kontrakty giełdowe na oleje i nasiona oleiste. FED na swoim posiedzeniu nie obniżył w środę stóp procentowych, a przewodniczący Jerome Powell utrzymał „jastrzębi” ton w dalszej polityce pieniężnej USA. W konsekwencji dolar się umocnił o 0,7% do euro, a kurs euro/dolara spadł do 1,229 po raz pierwszy od 10 kwietnia. 
 
Obecne poziomy wyceny euro/dolara nie poprawiają jeszcze konkurencyjności eksportu unijnej, a zwłaszcza francuskiej pszenicy.
Prognozy pogody dla basenu Morza Czarnego pokazują opady przez cały przyszły tydzień, co poprawi sytuację u kluczowych eksporterów pszenicy.
Korzystna pogoda dla siewów i rozwoju ozimin panuje na większości terenów upraw w USA wywierając na ceny nowych zbiorów.
 
Przeczytaj - "Ocena kondycji pszenicy ozimej w USA wzrosła, a zasiewy jare wyprzedzają średnie tempo"
Giełda Euronext-Paryż, dawniej Matif
 
Spadki notowań zbóż za oceanem przełożyły się w czwartek na niższe wyceny unijnej kukurydzy i pszenicy na giełdzie w Paryżu.
 
Na zamknięciu sesji na Matif majowa pszenica (stary zbiór) spadła poniżej 200 eur/t zaliczając najniższe zamknięcie w historii tej serii. Niewiele więcej, bo 202,5 eur/t kosztowała pszenica z nowego zbioru - seria na dostawę we wrześniu tego roku.
 
Pszenica tanieje w Paryżu w poszukiwaniu popytu eksportowego na francuskie ziarno
Paryski kontrakt na pszenicę tanieje, ponieważ ceny francuskiego ziarna są niekonkurencyjne w stosunku do cen obowiązujących w krajach leżących przy Morzu Czarnym (Rosja, Ukraina, Rumunia i Bułgaria). W tym regionie, który dominuje w światowym eksporcie pszenicy, poprawiają się perspektywy produkcji, dzięki poprawie pogody. 
Jednocześnie północna część Europy (też Polska) cierpi z powodu suszy, ale dotychczasowe prognozy plonów i zbiorów w skali całej UE są dobre.
Problem suszy zaczyna być łączony również z Chinami (największy producent i importer pszenicy na świecie). Gorąca i sucha pogoda zagraża zbiorom pszenicy w głównym regionie uprawy zbóż w Chinach, prowincji Henan. Ewentualne gorsze zbiory mogą przełożyć się na większy import przez Państwo Środka.
 
Unijna kukurydza naśladuje spadek cen za oceanem, a w USA kontrakt ten tanieje w oczekiwaniu na rekordowe zbiory w tym roku (wzrost areału kosztem soi i pszenicy).
Czerwcowa seria kukurydzy (stare ziarno) spadła wczoraj do poziomu 197,75 eur/t. Kontrakt na dostawę w listopadzie kosztował 195,5 eur/t, W obu przypadkach są to wyceny najniższe od marca 2024 roku.
 
W miarę stabilne notowania widoczne są w przypadku soi. Wprawdzie zasiewy w USA mocno wyprzedzają średnie tempo, to jednak publikowane wcześniej prognozy zapowiadały mniejszy w tym roku areał siewów. Ostateczny obszar może być jednak większy od wcześniejszych deklaracji rolników, ponieważ poprawia się relacja cen soi do kukurydzy. Soi pomagają doniesienia o zaplanowanych w ten weekend rozmowach handlowych na linii USA - Chiny, które tradycyjnie były największym nabywcą soi z USA. Także wczorajsze 3% odbicie cen ropy, a za nią olejów roślinnych było korzystne dla kompleksu oleistych.
 
 
Wyceny unijnego kontraktu na rzepak oscylują wokół poziomu 470 eur/t. Seria na dostawy w listopadzie jest o kilka euro droższa od dostaw w sierpniu. Rzepak sierpniowy zyskał w czwartek 3,25 euro po nieco większym spadku dzień wcześniej. Negatywnie na notowania wpływają pierwsze prognozy dobrych zbiorów nasion rzepaku w UE, ale deficyt starych nasion na rynku utrzymuje ceny na stabilnych poziomach.
Kontrakty na unijny rzepak otrzymują też wsparcie z notowań kanadyjskiej canoli, która wyceniana jest na długoterminowych maksimach.
 
Raport StatCan opublikowany wczoraj pokazał prawie 40% (rok do roku) spadek zapasów kanadyjskiego rzepaku na dzień 31 marca, do 5,9 mln ton - najmniej od marca 2022 r., a wcześniej od marca 2013 r.
 
 
Zamknięcie czwartkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 08.05.2025
  

Zamknięcie środowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 07.05.2025
 
 
Zamknięcie wtorkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 06.05.2025

 

Zamknięcie poniedziałkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 05.05.2025
 
 
Zmiany tygodniowe:
 
 

Andrzej Bąk

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż